Ako neprísť o peniaze za zrušenú dovolenku? Pomôcť môže poistenie storna, no treba ho kúpiť včas

Mnoho ľudí si už v tomto období plánuje letnú dovolenku. Cestovné agentúry ich totiž ponúkajú za nižšiu cenu, letenky na leto sú ešte pomerne lacné a rezervácia ubytovania výhodnejšia. Čím je obdobie medzi kúpou dovolenky a odchodom dlhšie, tým vyššie je riziko, že ju dovolenkár bude musieť nakoniec zrušiť. Môže mať zdravotné problémy, stratiť prácu alebo sa mu prihodia iné životné okolnosti. Zrušenie letenky či zájazdu spravidla nie je zadarmo a cestovateľ o časť zaplatených peňazí príde. Tieto prípady môže kryť poistenie storna zájazdu, letenky či dovolenky. Ide o samostatné poistenie, ale predáva sa aj v rámci cestovnej poistky.

Najčastejšou chybou, ktorú ľudia pri poistení storna robia, je neskoré uzatvorenie zmluvy. V praxi sa pritom vyskytujú dve situácie. Pomerne často sa stáva, že ľudia si kúpia dovolenku či letenku, no poistenie storna si uzatvoria až niekoľko dní pred odchodom do zahraničia. Poistenie im v tomto prípade nepomôže, pretože krytie by sa malo uzatvoriť v rovnaký deň ako kúpa dovolenky, alebo v deň, kedy za ňu bola zaplatená posledná záloha. Keď to niekto nedodrží, poisťovne môžu uplatňovať čakaciu dobu, ktorá trvá priemerne dva týždne od podpisu zmluvy. Ak by sa v čakacej dobe stalo niečo, kvôli čomu by dovolenkár nemohol vycestovať a chcel by si uplatniť poistenie storna, poisťovňa by škodu jednoducho nepreplatila.

Druhou a častou situáciou je kúpa poistenia storna cesty až v čase, kedy už poistná udalosť nastala. Inak povedané, dovolenkári zrušili plánovanú cestu, pričom kvôli stornu prišli o peniaze. Dodatočným uzatvorením poistenia sa snažia storno poplatky získať späť. Tento postup je už na hrane zákona a môže byť považovaný za poisťovací podvod. Okrem toho, že poisťovňa takéto plnenie zamietne, môže podať aj trestné oznámenie. Poisťovací podvod môže byť potrestaný sadzbou od 8 do 15 rokov väzenia. Podľa zistení Finsideru napriek tomu na polícii končí len zlomok odhalených prípadov.

Poistenie storna zájazdu má podmienky

Ani v prípade, že má niekto poistenie storna zájazdu, nemôže zrušiť svoju dovolenku bez príčiny. Už samotná definícia poistenia hovorí, že má kryť nepredvídateľné udalosti. Hlavným dôvodom pre poistenie storna zájazdu či dovolenky je preplatenie nákladov, ktoré poistenému vzniknú, pretože nemôže vycestovať a využiť objednanú službu. Cestovatelia sa nemôžu spoliehať, že sa im vrátia peniaze za všetky služby spojené s cestou. Poisťovne nemusia kryť napríklad požičané auto či vstupenky na podujatie.

Medzi dôvody, pri ktorých je možné využiť poistenie storna zájazdu, patrí napríklad akútna choroba alebo úraz, ale môže to byť aj akútna choroba, úraz či smrť v rodine alebo u spolucestujúceho. Taktiež tam môže spadať aj škoda na majetku, ktorá bola spôsobená živlom, alebo aj trestným činom. Tieto dôvody bývajú súčasťou základného balíka poistenia storna.

Poisťovne ponúkajú aj rozšírené balíky, kde je akceptovaných dôvodov na preplatenie storna o niečo viac. Vtedy je poistka spravidla drahšia. Medzi dôvody v rozšírenom balíku patrí napríklad strata alebo zničenie cestovných dokladov, nedobrovoľná strata zamestnania, žiadosť o rozvod, zamietnutie žiadosti o vízum, predvolanie na súdne konanie, zmeškanie nástupu či dopravná nehoda, prípadne aj tehotenstvo.

V dôvodoch sa objavujú aj nevyužitie cesty pre prípad oneskoreného nástupu alebo predčasného ukončenia cesty oproti pôvodnému plánu. Poistenie storna dovolenky môže kryť aj alergiu na povinné očkovanie pre cieľovú krajinu, teroristický útok či živelnú pohromu blízko cieľového letoviska. Niektoré poisťovne môžu uznať zrušenie dovolenky aj v prípade znásilnenia.

Pri mimoriadnych udalostiach zvyknú poisťovne robiť aj výnimky. Niektoré napríklad vlani umožňovali klientom využiť poistenie storna pri cestách na celé ostrovy Rodos a Korfu, na ktorých vypukli požiare. Mnohí dovolenkári tam totiž kvôli bezpečnosti rušili plánovanú cestu aj keď priamo v ich letovisku požiar nebol. Podobná situácia nastala aj po vypuknutí konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Poisťovne ľuďom uznali zrušenie letu do Izraela v rámci poistenia storno poplatkov nad rámec platných poistných podmienok. Tým, ktorí sa rozhodli necestovať do krajiny kvôli obave z vojny, poisťovne preplatili náklady na plánovanú cestu, ktorú si kúpili už pred začiatkom konfliktu.

Koľko stojí poistenie storna

Poistenie storna zájazdu sa predáva buď v rámci balíka cestovnej poistky, alebo ako samostatný produkt. Cena poistky sa odvíja od viacerých faktorov. Najviac sa do nej premieta cena zájazdu, dovolenky či letenky, dĺžka pobytu či cieľová destinácia, ale aj počet poistených osôb. Ponuky pre poistenie storna dovolenky sa líšia aj vo výške poistnej sumy. Niektoré poisťovne majú maximálny limit, ktorý v prípade storna neprekročia. Klient tak nemusí získať všetky stratené peniaze späť. Poistná suma by sa mala vždy nastavovať do výšky celkovej ceny dovolenky či letenky.

Rozdiel v cenníku je potom ešte pri balíkoch krytia. V drahšom balíku poisťovne ponúkajú viac dôvodov, pri ktorých sa môže uplatniť poistenie storna. Dovolenkári musia počítať aj so spoluúčasťou. To znamená, že poisťovňa im napríklad preplatí len 90 percent storna poplatku. Spoluúčasť je spravidla päť či desať percent. V podmienkach môže byť poistná suma rozdelená aj na viac udalostí ako napríklad nevyužitú cestu či predčasný návrat. V týchto špecifických prípadoch býva poistná suma nižšia ako tá, ktorá kryje celkové náklady zájazdu.

Samotná poistka stojí zhruba tri až päť percent z hodnoty nákladov na cestu. Ak stojí napríklad tisíc eur, poistenie storna alebo pripoistenie storna k cestovnému poisteniu bude stáť približne 30 až 50 eur.

Aká môže byť cena pre poistenie storna zájazdu:

Príklad 1:

  • Letenka a ubytovanie v Dánsku na 5 dní.
  • Poistenie kryje dve dospelé osoby.
  • Náklady na cestu a ubytovanie sú spolu v sume 700 eur
  • Cestovné poistenie zahŕňa storno a liečebné náklady.
  • Najnižšia cena poistenia je 26,10 eura od poisťovne Axa.
  • Poistná suma na storno: 700 eur/spoluúčasť 10 percent
  • Poistná sumy na nevyužitú cestu: 25 eur/deň, max. 200 eur
  • Poistná sumy na predčasný návrat: skutočné náklady

Príklad 2:

  • Dovolenka v Grécku na 14 dní.
  • Poistenie kryje dve dospelé osoby.
  • Náklady na cestu a ubytovanie sú spolu v sume 3 000 eur
  • Cestovné poistenie zahŕňa storno a liečebné náklady.
  • Najnižšia cena poistenia je 118,28 eura od poisťovne Axa.
  • Poistná suma na storno: 3 000 eur/spoluúčasť 10 percent
  • Poistná sumy na nevyužitú cestu: 25 eur/deň, max. 200 eur
  • Poistná sumy na predčasný návrat: skutočné náklady

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať